Mislite da je jurnjava za prihodima jedini način da se poveća profit?
A šta kažete na ideju da utegnete firmu i smanjite cenu koštanja, a da pri tome zadržite isti kvalitet proizvoda?
Zar ne bi bilo sjajno da zbog toga što ste konkurentni i imate nižu cenu koštanja posao počne da juri Vas, a ne Vi posao?
Pitanje nije da li je ovo moguće, već kako je ovo moguće?
Pa ajmo redom.
Svi troškovi su ulaganja i u kontri moraju da imaju neki efekat - učinak. Ako je vrednost tog učinka manja od troškova plaćenih da nastane taj učinak imamo problem. To su neopravdani troškovi - tj nepotrebni gubici!
Prvi korak ka smanjenju troškova je da vidimo gde nastaju ti gubici i zašto.
Da bi shvatili gde nastaju ti gubici neophodno je da svakom organizaciom delu firme dodelimo troškove za koje je taj organizacioni deo odgovoran. Kada uporedimo troškove tih organizacionih delova sa učincima koji su proizveli dobićemo trošak po jedinici učinka. Ako je taj trošak veći od planiranog (očekivanog) onda tačno znamo gde gubimo novac i zašto!
A zašto u analizi ne bi išli još dublje? Zašto ne bi u okviru svakog trškovnog centra (organizacionog dela), sve radnike koji tamo rade, tretirali kao mini troškovne centre i videli ko stvarno zarađuje svoju platu i pravi profit za firmu a „ko hvata krivine“ i uvek ima opravdanja? Zar ne bi bilo odlično da matematika pokaže stvarno stanje stvari?
Zašto ne bi išli još dublje, pa izmerili koliko svaka operacija koju obavljaju ti radnici košta i koliko to odstupa od onoga što smo mi misli da nas košta? Zašto na taj način ne bi izmerili na kojim aktivnostima rasipamo novac, koji ljudi rasipaju novac i gde se to dešava? Zar nam to ne bi pomoglo da povećamo produktivnost i oslobodimo se nepotrebnih tegova koji vuku profit na dole?
A zašto bi smo stali na ceni koštanja?
Zar ne bi bilo fenomenalno da svaku fakturu pošteno opteretimo sa svim ostalim pratećim troškovima od troškova transporta, preko troškova komercijalne službe koja se “polomila” da zaključi i isprati taj posao, do troška kreiranja i naplate svake fakture?
Drugim rečima, ako sve uradimo kako treba znaćemo tačno gde rasipamo novac i šta moramo da unapredimo ako želimo da ostvarimo veći profit.
Sve je to super, ali kod malih i srednjih firmi nema šanse da se to napravi?
A šta ako Vam kažemo da ipak može? Da postoji rešenje koje je dostupno, koje će Vam pomoći da postavite sistem poslovnog izveštavanja sličan onom koji imaju mnoge velike kompanije? Primer jednog takvog rešenja pogledajte OVDE.
Pitanje je samo da li Vi želite da unapredite svoj posao ili i dalje želite da koristite sveske, digitrone, excel tabelice i sva ostala slična pomagala i nastavite da jurite za prihodima dok se oko Vas novac i dalje rasipa.
Zainteresovani za sastanak i konsultaciju?
Prijavite se ovde.